Şişli Hakkında

Tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra konaklama tesisleri, restoranları, AVM’leri, kongre merkezleri, tekstil mağazaları, sağlık tesisleri, seyahat acenteleri ile Şişli, hem yerli hem de yabancı turistler için tercih edilen turizm destinasyonlarından bir tanesi. Toplam 290 adet konaklama tesisi bulunan ve “Kültür Üçgeni” olarak adlandırılan bölgede önemli bir yere sahip olan Şişli, turistler tarafından daha çok alışveriş, sağlık turizmi, iş seyahati, gastronomi ve eğlence turizmi alanlarında tercih ediliyor.

Sayılarla Şişli

0
Milyon Yıllık Turist
0
AVM
0
Bin Tekstil Dükkanı
0
Konaklama Tesisi
0
‘Sağlık Turizmi Yetki Belgesine’
Sahip Sağlık Tesisi
0
Bin Kişilik Kongre Merkezleri

Şişli, birçok tarihi ve kültürel zenginliğe ev sahipliği yapıyor.

2009, 2019 ve 2022 yıllarına dair İstanbul’a gelen ziyaretçilerin konaklama tercihlerine bakıldığında dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkıyor. Konaklama tesislerine geliş sayılarına göre, yerli ve yabancı turistler için en popüler bölgenin hala “Kültür Üçgeni” olarak adlandırılan Fatih, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy’den oluşan bölge olduğu görülüyor. Bu bölge, İstanbul’un kültürel merkezini oluştururken, şehrin kültürel mirası, kültür, sanat ve eğlence sahneleri ile yaratıcı sektörleri içinde barındırıyor.

2009 yılında konaklama tesislerine geliş açısından Kültür Üçgeni'nin toplam içindeki payı %79.8 ve bunun içerisinde Şişli %10 payla yer alıyor.

Kültür Üçgeni

0%

Şişli'nin Payı

0%

Alışveriş Turizminde Şişli

Nişantaşı, Halaskargazi Caddesi, Osmanbey gibi popüler alışveriş bölgelerine ev sahipliği yapan Şişli’de bu bölgeler, dünya markalarının mağazalarını, butikleri, lüks alışveriş seçeneklerini ve moda tasarımcılarının dükkanlarını içeriyor. Şişli, toplam dokuz AVM ve 2116 tekstil dükkanı ile alışveriş meraklıları için çekici bir destinasyon.

Sağlık Turizminde Şişli

Şişli ilçesinde, toplam 527 adet ‘Sağlık Turizmi Yetki Belgesine’ sahip sağlık tesisleri ve aracı kuruluş bulunuyor. Bu bakımdan Şişli, sağlık turizmi konusunda özellikle saç ekim, estetik ve diş operasyonları amacıyla farklı ülkelerden misafirlere ev sahiplği yapıyor.

Kongre Turizminde Şişli

 İstanbul Kongre Merkezi, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın yer aldığı ‘Kongre Vadisi’ ve Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nin yanı sıra bazı otellerin önemli etkinlik/ kongre merkezleri, Şişli ilçe sınırları içinde yer alıyor ve tüm bu kongre merkezlerinin toplamı 20.384 kişilik kapasiteye sahip.

Kültür Turizminde Şişli

 Şişli’deki Tarihi kiliseler, sinagoglar, camiler, etkinlik mekanları, görsel sanat alanları, kültür merkezleri, kütüphaneler, kitabevleri, kültür endüstrisi, müzeler, sahaflar, sinema, tiyatro ve yayınevleri, kültür turizmi için İstanbul’a gelen gerek yerli gerekse yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Gastronomi Ve Eğlence Turizminde Şişli

 Michelin yıldızlı restoranları, tarihi lokantaları, geleneksel mezecileri, kafeleri ve barlarıyla toplam 2075 adet yeme-içme mekanı bulunan Şişli, bu anlamda da İstanbul’un gözde ilçeleri arasında yer alıyor. Hem geleneksel Türk mutfağından hem de uluslararası mutfaklardan lezzetler sunan Şişli’de, ziyaretçilerin tadı damağında kalacak birçok seçenek bulunuyor.